Aktuality

Zde uveďte text, který bude obsahovat informace o výše uvedeném nadpisu
nebo povídání k níže uvedeným informacím.

Zážitek na celý život

Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu. Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu.

Adrenalin

Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu. Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu.

Bezvadná dovolená

Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu. Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu.

Poznání divoké zvěře

Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu. Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu.

Na vrcholcích skal

Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu. Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu.

2000 let staré památky

Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu. Zde vložte vlastní text, který bude zobrazen jako popis k výše uvedenému nadpisu.

zajímavosti

Dešťovka se vrací. Nabídne dvojnásobný balík peněz a komfortnější administraci

07. 08. 2017

Příjem žádostí do druhého kola úspěšného dotačního programu na hospodaření s dešťovou a odpadní vodou v domácnostech Dešťovka začne ve čtvrtek 7. Září. Zcela nově je polovina financí určena výhradně pro suchem ohrožené oblasti. Typy podporovaných systémů i výše dotace zůstávají beze změny a mohou pokrýt až 50 procent výdajů. Jedna domácnost si tak může přijít až na 105 tisíc korun.

Po zkušenostech z prvního kola došlo k upřesnění definice tzv. suchých obcí. I pro druhé kolo Dešťovky platí, že se do suchých oblastí zařazují obce, které musely od roku 2014 zajistit pro své občany zásobování pitnou vodou cisternami, nebo zakázaly používat vodu na zalévání či napouštění bazénů, a to opakovaně minimálně ve dvou letech, či dlouhodobě minimálně na dobu tří měsíců v jednom roce. Nově však se na seznam suchých obcí dostanou také ty obce, které zákaz nevyhlásily veřejnou vyhláškou, ale jen například obecním rozhlasem či rozesláním hromadného e-mailu, a také obce bez veřejného vodovodu, kde starostové rovněž vyzvali občany k šetření s vodou.

Kompletní seznam obcí, kterých se bude tato situace týkat bude aktualizován na stránkách MŽP.

Druhou změnou je prodloužení lhůty na doložení jednoduchého odborného posudku a dalších příloh k žádosti. Místo 5 dnů budou mít nyní lidé až 30.

Své žádosti do druhé výzvy mohou zájemci o dotace podávat elektronicky od 7. září až do vyčerpání 240 milionové alokace. Uznatelnost výdajů zůstává zachována stejně jako v první výzvě od 27. dubna 2017, stejně jako roční lhůta na realizaci projektu od doby akceptace žádosti. Aplikace pro elektronický příjem žádostí a další podrobné informace o programu jsou pro žadatele k dispozici na webových stránkách programu www.dotacedestovka.cz.

 

Zdroj: https://www.mzp.cz/cz/news_170807_destovka2

MŽP vyhlásilo nový dotační program Dešťovka

Datum: 27.4.2017 

Autor: redakce, MŽP, ČTKNa lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech v rámci dotačního programu Dešťovka půjde 100 milionů korun. Lidé mohou podávat žádosti o dotaci od 29. května. Novinářům to dnes v Brně řekl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Stát chce lidem přispět na systém, který využije dešťovou vodu třeba na splachování toalety nebo jako vodu užitkovou. Program je součástí koncepce státu v boji proti suchu. Podle Brabce vodní blahobyt skončil, ČR je dobře připravená na povodně, ale nikoliv na sucho. Jen v Praze se podle něj ročně při splachování WC vyplýtvá 12 miliard litrů pitné vody, což by celé Evropě stačilo na pití na pět dní. Sucha a povodně jsou součástí klimatických změn a extrémní výkyvy budou přibývat. Přes jarní deště je hladina podzemní vody v ČR pod normálem.

 

Žádosti budou přijímány od 29. 5. 2017 10:00. Žádosti do programu je možné podat kdykoliv, před zahájením, v průběhu či po dokončení realizace. Aby však mohl být výdaj považován za způsobilý, musí být uskutečněn po datu vyhlášení programu (27. 4. 2017) a nesmí být starší než 1 rok v okamžiku podání žádosti.

"Chytré hospodaření se srážkovými, ale i odpadními vodami je běžným standardem v západních zemích a naším cílem je zavést tento standard i do českých domácností," uvedl Brabec. Stát podpoří například pořízení zahradní nádrže nebo důmyslnější systémy na recyklaci odpadní vody z mytí, sprchování a její opětovné použití například na splachování toalety.

Dotace z programu mohou čerpat vlastníci i stavebníci všech obytných domů s výjimkou rekreačních. Stát podpoří zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulaci srážkové vody pro splachování záchodů a využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

Dotace až 105 000 Kč (max. 50 %):

45 000 Kč (bez srážkové vody) / 60 000 Kč (se srážkovou vodou) – na pořízení a instalaci systému;
3 500 Kč/m3 celkového objemu nádrží;
10 000 Kč - na zpracování projektu.
 

"Většina srážkové vody u nás končí v kanalizacích a následně odtéká pryč z republiky. Naším úkolem je udržet tuto vodu v krajině a dál ji spolu s maximální recyklací využívat," uvedl ministr.

Výše dotace se pohybuje od 20.000 do 60.000 korun podle pořízené technologie. K této fixní části se připočítávají peníze na každý krychlový metr nádrže. Minimální velikost nádrže musí být dva metry krychlové. Dotace pokryje maximálně polovinu výdajů, mezi které lze zahrnout nákup zařízení, jeho instalaci, zemní práce i úpravu rozvodů.

 

Dešťovka - FAQ

"U projektů zaměřených na přečištění odpadních vod je součástí dotace i úhrada nákladů na projektovou dokumentaci ve výši 10.000 korun," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Nejjednodušší část programu Dešťovka na využití srážkové vody pouze na zálivku zahrady bude dotována jen v místech výrazně postižených suchem, kde platí alespoň jedno z níže uvedených kritérií:

V obci bylo nutné od počátku roku 2014 alespoň jednou zajistit náhradní zásobování pitnou vodou přistavením mobilního zdroje nebo dovozem pitné vody do vodojemu zásobujícího místní vodovod, a to z důvodu nedostatku vody v obvykle používaném zdroji.
V obci bylo od roku 2014 místní vyhláškou opakovaně omezeno používání pitné vody z místního vodovodu, a to minimálně ve dvou různých letech.
V obci bylo od roku 2014 místní vyhláškou dlouhodobě omezeno používání pitné vody z místního vodovodu, a to minimálně na dobu 3 měsíců v jednom roce.
Patří sem obce na Frýdeckomístecku, Vysočině nebo na Znojemsku. Z větších sídel jde například o Opočno nebo Český Rudolec. "Jsme obcí, která se za několik posledních let musela potýkat s nedostatkem vody. Cílem naší obce bude i v rámci tohoto programu poskytnout maximum informací, aby ho lidé mohli využít, stejně jako jsme to realizovali u kotlíkových dotací, v dotacích na nákup nádob na tříděný odpad," uvedl k novému programu Kamil Štětař, místostarosta obce Pivín. Podle ministra lidé díky novému systému podpory ušetří na nákladech za vodu, návratnost investice odhaduje u složitějších systémů od deseti let. Podrobnosti k programu jsou na webu dotacedestovka.cz.

Vláda začátkem roku schválila národní plán adaptace na změny klimatu. Víc než miliardu korun budou stát opatření, jež mají připravit Česko na klimatické změny. Strategický dokument má pomoci vypořádat se například se suchem, povodněmi i chránit lesy a vodní zdroje. Zvláštní opatření se mají týkat budov, aby se lépe přizpůsobily klimatickým změnám.

Vláda určila 50 prioritních opatření se 160 nejdůležitějšími úkoly. Aby byly úkoly splněny, bude podle plánu nutno přerozdělit peníze příslušných ministerstev nebo je přidat ze státního rozpočtu. Na opatření s prioritou jedna by mělo do roku 2020 jít až 834 milionů korun. Dalších zhruba 415 milionů Kč by připadlo na doplňková opatření již bez nároku na státní pokladnu.

Kontakty na pracoviště vyhlašovatele programu

13 krajských pracovišť Státního fondu životního prostředí ČR – možnost osobní konzultace
Zelená linka – volejte zdarma 800 260 500
E-mail – info@sfzp.cz

 

 Zdroj : http://voda.tzb-info.cz

Stát chystá novou dotaci, lidé šetřící vodu dostanou až 60 tisíc korun

14. února 2017  
 
Ministerstvo životního prostředí v dubnu spustí dotační program, díky kterému by mohli majitelé domů začít šetřit vodu. Třeba tím, že si na zahradu pořídí nádrž na dešťovou vodu nebo si doma přečistí vodu odtékající z odpadu umyvadla nebo pračky, se kterou pak budou splachovat záchod. Žadatelé od státu získají až 60 tisíc korun, píše MF DNES.

Stát na novou dotaci vyčlenil sto milionů korun. Dotace se dělí do tří kategorií, které se liší třeba podle množství darovaných peněz.


„U té nejzákladnější kategorie - což je pořízení nádrží na zahradu o objemu alespoň dvou tisíc litrů, do nichž při deštích lidé svedou vodua tou pak budou při suchu zalévat - bude spoluúčast státu padesát procent. A to nejen na koupi nádrže, ale i na projekt, instalaci, čerpadlo nebo rozvody. Nejvýše však dvacet tisíc korun,“ upřesnil ministr životního prostředí Richard Brabec pro MF DNES.

Peníze v této kategorii dostanou pouze lidé žijících v místech, která v posledních letech opakovaně trpěla nedostatkem pitné vody. Zvýhodněny budou i obce, kde platí zákazy zalévání či napouštění bazénů.

60 tisíc na vodu


Na další dvě kategorie dosáhnou i lidé z jiných oblastí, vyžadují však stavební zásahy v domě. To proto, že je potřeba rozvést samostatné trubky či osadit technologie, aby lidé mohli využívat dešťovou vodu nebo vyčištěnou odpadní voduz van a umyvadel třeba ke splachování. V těchto případech budou mít žadatelé nárok na až trojnásobně vyšší částku.

Ministr Brabec splachování pitnou vodou podle MF DNES označuje za „barbarství“. Odhaduje, že jeden dům se zahradou může ušetřit až sto tisíc litrů pitné vody za rok. Podle světového odborníka na čištění odpadních vod profesora Jiřího Wannera bude úspora menší - průměrná domácnost by mohla ušetřit zhruba čtyřicet tisíc litrů vody za rok a stlačit účty od vodáren o čtvrtinu.

Věděli jste kolik vody se dá uspořit vody?

6.1.2017